fbpx

Langų rasojimas, gana dažnai pasitaikanti problema. Pagrindinės ir dažniausiai pasitaikančios langų rasojimo priežastys – per didelė oro drėgmė ir nepakankama ventiliacija. Kai namuose yra padidėjęs drėgmės kiekis, atvėsus orui drėgmė nusėda ant šalčiausių vietų – stiklo paketų arba langų kraštų. Rasoti gali ir plastikiniai, ir mediniai langai. Kad išvengtume langų rasojimo ir drėkstančių sienų namuose, turime reguliuoti drėgmės kiekį. Patalpose, pagal Higienos normų 42:2009 standartą, santykinis oro drėgnumas neturi viršyti 40 – 60%, o temperatūra turi būti ne mažesnė nei 18° C. Oro drėgnumas patalpose didėja, kai ruošiame maistą, skalbiame ir džioviname drabužius, prausiamės po dušu, plauname indus ir t.t. Namuose esantys žmonės, gyvūnai ir net gi gėlės išskiria vandens garus į aplinką, tuo pačiu įtakodami drėgmės kiekį. Kuo daugiau yra vandens garų ore, tuo didesnis santykinis oro drėgnumas.

Langai pradeda rasoti ir kai namų viduje nepakankamai šilta. Ypač tai aktualu, kai prasideda šaltasis metų sezonas. Jeigu taupysime šildymo sąskaita, neišvengsime ne tik langų rasojimo bet ir pelėsio namuose atsiradimo. Nesprendžiant problemos langų rasojimas gali pridaryti daugiau rūpesčių, kuriuos vėliau išspręsti bus sudėtingiau. O nepašalinus pirminės problemos priežasties, jos kartosis.

Dažnai langai rasoja ir naujai pastatytuose ar dar statomuose pastatuose. Kokybiški langai ir durys užtikrina didelį patalpų sandarumą ir gerą šilumos izoliaciją, todėl nevyksta oro cirkuliacija tarp lauko ir patalpos vidaus. Jeigu  patalpose yra labai drėgna, nepakankamai šilta ir neveikia vėdinimo sistema, ore kaupiasi vis daugiau drėgmės ir atšalus orams ant langų ar durų rėmų susidaro ne tik rasos lašai, bet galima aptikti net ir šerkšną ar ledą. Norime atkreipti dėmesį, kad dėl viso to nėra kalti nei langų gamintojai, nei profiliai, iš kurių pagaminti sandarūs langai ar durys, nei stiklo paketai. Dažniausias kaltininkas tokioje situacijoje – netinkamas patalpų mikroklimatas.

Langų rasojimas žiema, kaip jį išspręsti?

Norėdami išvengti langų rasojimo, turime reguliariai vėdinti patalpas. Geriausias būdas tai padaryti – kelis kartus per dieną trumpam plačiai atverti langus, kad patalpose pasikeistų oras ir sumažėtų drėgmė. Nebijokite praverti langų, nes didelių šilumos nuostolių nepatirsite:  šviežias šaltas oras nuo šildymo prietaisų bei šiltų vidaus paviršių, sušyla kur kas greičiau nei patalpose esantis drėgnesnis.

Išvengti rasojimo padeda ir lange įrengtos orlaidės, savaiminio vėdinimo sistemos – jų dėka pro nedidelį plyšį oras cirkuliuoja visą parą net ir esant uždarytiems langams. Jums padės ir vadinamoji mikroventiliacija: lango rankenėlę pasukus atitinkama kryptimi, oras judės pro nedidelį plyšį tarp varčios ir staktos. Dar reikėtų atkreipti dėmesį į langų reguliavimą sezonams besikeičiant, apie tai daugiau galite paskaityti mūsų straipsnyje: ČIA